Δύο αγοραστές μπορούν να παραγγείλουν την ίδια πρόταση - "10 mm POM ball" - και να λάβουν εξαρτήματα που έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά στην ίδια αντλία. Η διαφορά δεν είναι η οικογένεια των πολυμερών. Είναι τέσσερις αποφάσεις που λαμβάνονται πριν διαμορφωθεί η πρώτη μπάλα: ποιο POM, ποιος βαθμός σύνθεσης, ποια κατηγορία ανοχής και ποια μέτρηση αναγράφεται στην αναφορά.
Κατασκευάζουμε συμπαγείς πλαστικές μπάλες σε POM (ακετάλη, Delrin) παράλληλα με PP, PA6, PA66, PTFE, PEEK, PS, HDPE, ABS και ακρυλικό, από δύο εργοστάσια στις επαρχίες Henan και Shandong. Αυτό πιστεύουμε στο POM.
Με μια ματιά
Είδος
Αυτό που κρατάμε
Εύρος μεγέθους POM
0,8 mm – 100 mm
Ανοχή βαθμού / διαμέτρου
G0–G3, ±0,01 mm έως ±0,05 mm
Τυπική λειτουργία αντλίας
FG500P 3/16" (4.763 mm) στα ±0.02 mm
Πυκνότητα POM-C
~1,41 g/cm³ (ISO 1183)
Απορρόφηση νερού
0,05% (24 ώρες) / 0,1% (96 ώρες) στους 23 βαθμούς
Αναφέρθηκε ανά παρτίδα
Διάμετρος, στρογγυλότητα, κυματισμός, τραχύτητα, παραλλαγή από πολύ-έως-πολύ, σκληρότητα
Πιστοποιήσεις
ISO; FDA για πλαστικές μπάλες
Απόφαση 1: POM-C ή POM-H
Το "POM" καλύπτει δύο διαφορετικά πολυμερή και η επιλογή αλλάζει τη συμπεριφορά της μπάλας στο σέρβις.
Ιδιοκτησία
POM-C (συμπολυμερές)
POM-H (ομοπολυμερές, π.χ. Delrin)
Πυκνότητα
~1,41 g/cm³
~1,42 g/cm³
Θερμοκρασία τήξης
~166 μοίρες
~175 μοίρες
Αντοχή σε εφελκυσμό
~60–67 MPa
~72–76 MPa
Ακαμψία και αντοχή σε ερπυσμό
Καλός
Πιο ψηλά
Απορρόφηση νερού (24 ώρες)
~0.05%
~0.25–0.39%
Αντοχή σε ζεστό νερό, ατμό και αδύναμα αλκάλια
Καλύτερα
Χαμηλότερος
Κεντρικό-πορώδες γραμμής σε παχιά τμήματα
Χαμηλότερος κίνδυνος
Υψηλότερος κίνδυνος
Τυπική καλύτερη εφαρμογή
Σώματα αντλίας και βαλβίδων, υγρής ή αλκαλικής λειτουργίας, μπάλες γενικής ακρίβειας
Υψηλότερο φορτίο, υψηλότερη ακαμψία, ξηρό-ρουλεμάν λειτουργίας και θέση δακτυλίου
Το ομοπολυμερές POM είναι πιο κρυσταλλικό, το οποίο αγοράζει αντοχή, ακαμψία και αντοχή σε ερπυσμό. Το συμπολυμερές POM ανταλλάσσει λίγο από αυτό για ένα ευρύτερο παράθυρο επεξεργασίας, καλύτερη υδρολυτική σταθερότητα και χαμηλότερο κίνδυνο εσωτερικού πορώδους στο κέντρο μιας παχύτερης σφαίρας.
Για μια λοσιόν-αντλία ή σκανδάλη-μπαλάκι ελέγχου ψεκασμού, αυτή η συναλλαγή προσγειώνεται σχεδόν πάντα στο POM-C.Ένας γεμάτος διανομέας μπορεί να κάθεται σε ένα ράφι για μήνες. Η απορρόφηση νερού του POM-C της τάξης του 0,05% σε 24 ώρες στις 23 μοίρες σημαίνει ότι η μπάλα δεν διογκώνεται αρκετά για να δεσμευτεί στην έδρα της και η υδρολυτική σταθερότητα του συμπολυμερούς επιβιώνει από ένα προϊόν που μπορεί να είναι-με βάση το νερό ή ελαφρώς αλκαλικό. Το πλεονέκτημα του ομοπολυμερούς στην αντοχή σε εφελκυσμό είναι ότι δεν χρησιμοποιείται σε αυτό το κάθισμα.
Τα παραπάνω στοιχεία είναι τυπικά δημοσιευμένα δεδομένα για αυτές τις δύο οικογένειες πολυμερών - τιμές POM-C από το φύλλο δεδομένων Ensinger TECAFORM AH (μέθοδοι δοκιμής DIN EN ISO), τιμές ομοπολυμερών από φύλλα δεδομένων DuPont Delrin και δημοσιευμένα δεδομένα σύγκρισης ακετάλης. Τα πρότυπα δοκιμής και η γεωμετρία του δείγματος διαφέρουν μεταξύ των πηγών, επομένως επιβεβαιώστε πάντα με βάση το φύλλο δεδομένων του συγκεκριμένου βαθμού που διαμορφώνεται. Η επιλογή βαθμού, όχι η οικογενειακή επιλογή, είναι ο αριθμός που αποστέλλεται.
Το εργοστάσιό μας Pom Plastic Ball
01.
Απόφαση δεύτερη: η ποιότητα της ένωσης, όχι μόνο το πολυμερές
Σε μια οικογένεια, οι ποιότητες διαφέρουν ως προς το ιξώδες και τη συσκευασία των προσθέτων και οι διαφορές εμφανίζονται στο πάτωμα του καταστήματος.
Μια μπίλια 3/16" για αντλία λοσιόν-συνήθως διαμορφώνεται από μια καθορισμένης ποιότητας ακετάλη - FG500P στην παραγωγή μας για αυτήν την εργασία - που διατηρείται στα ±0,02 mm και ζυγίζει περίπου 0,079 g ανά τεμάχιο σε αυτό το ονομαστικό μέγεθος. Η αντικατάσταση ενός γονιδίου είναι πιο κοινή για ένα γονίδιο παρτίδα που περνάει από έλεγχο διαστάσεων και εξακολουθεί να αποτυγχάνει στο πεδίο, επειδή το ιξώδες διέπει τον τρόπο γεμίσματος του καλουπιού και πού καταλήγει η εσωτερική πίεση του υλικού.
Ζητήστε τον βαθμό ονομαστικά στην προσφορά.Το "POM" σε μια προσφορά δεν είναι προδιαγραφή.
02.
Τρίτη απόφαση: η κατηγορία ανοχής που χρειάζεται πραγματικά το συγκρότημα
Δεν χρειάζεται κάθε θέση το G0 και η πληρωμή για το G0 όπου το G2 είναι αρκετό είναι χαμένα χρήματα. Τρεις θέσεις αντιπροσωπεύουν το μεγαλύτερο μέρος του όγκου POM μας:
Μπάλες ελέγχου αντλίας και ψεκαστήρα- 3/16" (4.763 χλστ.), ±0.02 χλστ., συνήθως G1. Το φινίρισμα της επιφάνειας έχει τόσο βάρος όσο και η διάμετρος εδώ: μια μπάλα εντός της ανοχής της διαμέτρου της με τραχιά επιφάνεια διαρρέει συνεχώς δίπλα από το κάθισμα.
Τηλεσκοπικά στοιχεία συρταριού- 3.90, 3.91, 3.92, 3.94, 3.96, 4.70, 4.74, 4.75 και 4.762 mm, παρέχονται χαλαρά στο G0 στο G2. Τα σκαλοπάτια των 0,02 mm είναι σκόπιμα: οι κατασκευαστές ολισθητήρων ρυθμίζουν το διάκενο της ράγας απευθείας από την ονομαστική διάμετρο, έτσι ώστε ένας προμηθευτής που μπορεί να κρατήσει ένα στενό σκαλοπάτι επιτρέπει στον σχεδιαστή του slide να συντονίσει το κενό αντί να το απορροφήσει σύμφωνα με την ανοχή της ράγας.
Μπάλες στεγανοποίησης βαλβίδων- 3 mm έως 25 mm σε G0 έως G2, όπου η στρογγυλότητα και η τραχύτητα της επιφάνειας διέπουν επειδή η ταινία στεγανοποίησης σχηματίζεται εκεί που η μπάλα συναντά τον κώνο του καθίσματος.
Οι βαθμοί κυμαίνονται από G0 έως G3 σε όλο το εύρος POM μας, που αντιστοιχεί σε ανοχή διαμέτρου ±0,01 mm έως ±0,05 mm. Προσαρμοσμένες διάμετροι από 0,8 mm έως 100 mm παράγονται στο σχέδιο
Τέταρτη απόφαση: τι μετριέται και τι καταγράφεται
Η διάμετρος από μόνη της είναι μια αδύναμη εγγύηση. Μια μπάλα μπορεί να κάθεται εντός της ανοχής της διαμέτρου της και να εξακολουθεί να είναι εκτός στρογγυλής, η οποία εμφανίζεται κατάντη ως εμπλοκή σε μια τσουλήθρα ή διαρροή σε ένα κάθισμα. Κάθε παρτίδα POM που αποστέλλουμε δειγματοληπτείται με βάση ένα σχέδιο ελέγχου και αναφέρεται σε έξι παραμέτρους:
Διάμετρος- έναντι ονομαστικής κατηγορίας και κατηγορίας ανοχής
Στρογγυλότητα- απόκλιση από μια αληθινή σφαίρα, η παράμετρος που προβλέπει τη σφράγιση του καθίσματος
Κυματώδες- λοβό ότι η μέτρηση της διαμέτρου από μόνη της δεν θα πιάσει
Τραχύτητα επιφάνειας- η παράμετρος που διέπει το ποσοστό διαρροής μετά από μια μπάλα ελέγχου
Παραλλαγή μεγέθους από παρτίδα-σε-παρτίδα- εάν η μπάλα νούμερο 5.000 ταιριάζει με τον αριθμό 50
Σκληρότητα- επιβεβαίωση ότι το χυτευμένο υλικό ταιριάζει με την καθορισμένη ποιότητα
Ένα πιστοποιητικό δοκιμής που δηλώνει αυτές τις έξι τιμές αποστέλλεται μαζί με τα εμπορεύματα. Ένα δείγμα προ{1}}παραγωγής εγκρίνεται πριν από την έναρξη της μαζικής παραγωγής και η τελική επιθεώρηση ολοκληρώνεται πριν από την αποστολή.
Όπου η επεξεργασία αποφασίζει το αποτέλεσμα
Το Molding φέρνει την μπάλα κοντά. Το τρίψιμο το κάνει στρογγυλό.
Οι μπάλες POM χυτεύονται ή υποβάλλονται σε μηχανική επεξεργασία σε σχεδόν-δικτυωτό μέγεθος και στη συνέχεια λαμβάνονται μέσω δευτερεύοντος λείανσης και στίλβωσης ακριβείας. Οι λόγοι είναι συγκεκριμένοι για το υλικό: Το POM έχει υψηλό συντελεστή θερμικής διαστολής για ένα άκαμπτο πολυμερές και κρυσταλλική δομή που συνεχίζει να αλλάζει μετά το άνοιγμα του καλουπιού, επομένως μια χυτή μπάλα που μετρά σωστά την ημέρα παραγωγής δεν θα μετρηθεί απαραίτητα σωστά αφού σταθεροποιηθεί. Η λείανση μετά τη σταθεροποίηση αφαιρεί αυτή τη μεταβλητή.
Τα χοντρά τμήματα είναι ο δεύτερος λόγος. Ειδικά το ομοπολυμερές POM είναι επιρρεπές σε πορώδες του κέντρου-καθώς το πάχος του τμήματος αυξάνεται και ένα κενό συρρίκνωσης στο κέντρο της μπάλας είναι αόρατο σε μια αναφορά διαστάσεων ενώ υπονομεύει τη συμπεριφορά συμπίεσης της μπάλας. Η λείανση στο μέγεθος μετά την καθίζηση του υλικού, με ένα βήμα επιθεώρησης που αναζητά εσωτερικά ελαττώματα, είναι ο τρόπος διαχείρισης αυτού του κινδύνου.
Η μετα{0}}επεξεργασία πραγματοποιείται στο συμπαγές σώμα. Η διάτρηση, το χτύπημα, η σχισμή, η λοξοτομή και η επίπεδη άλεση είναι όλα αποδεκτά στις μπάλες POM και σε αντίθεση με μια κούφια σφαίρα, η επεξεργασμένη περιοχή διατηρεί τον πυρήνα της.
Όπου POM είναι η λάθος απάντηση
Απορρίπτουμε τις παραγγελίες POM τακτικά, επειδή μια μπάλα που αποτυγχάνει στη βαλβίδα ενός πελάτη κοστίζει και στις δύο πλευρές περισσότερο από την αξία της παραγγελίας. Τέσσερις επιταγές το διευθετούν:
Ισχυρά οξέα, χλώριο ή ισχυρά αλκάλια- Το POM υποβαθμίζεται. Καθορίστε PP ή PTFE.
Συνεχές σέρβις πάνω από 100 βαθμούς- Το POM βαθμολογείται 100 μοίρες μακροπρόθεσμα και 140 μοίρες βραχυπρόθεσμα, με θερμοκρασία τήξης 166 μοιρών για το συμπολυμερές. Το PTFE καλύπτει −180 μοίρες έως +250 μοίρες .
Η μπάλα πρέπει να επιπλέει- αριθμητική, όχι άποψη. Το PP στα ~0,905 g/cm³ και το HDPE στα 0,94–0,97 g/cm³ επιπλέουν στο νερό. POM στα ~1,41 g/cm³ όχι.
Το φορτίο ανά σφαίρα υπερβαίνει τη θλιπτική αντοχή του πολυμερούς- Η αντοχή σε θλίψη του POM είναι 68 MPa σε καταπόνηση 5% (Τιμές φύλλου δεδομένων POM-C: 20 MPa σε 1%, 35 MPa σε 2%, 68 MPa σε 5%). Από εκεί και πέρα, η απάντηση είναι μια ατσάλινη μπάλα, όχι ένα πιο άκαμπτο πλαστικό.
Αν η εφαρμογή χρειάζεται διαφορετικό υλικό, το λέμε και παραθέτουμε την εναλλακτική από τα ίδια φυτά.
Ο ισχυρισμός για τον οποίο είμαστε έτοιμοι να κριθούμε
Δεν πρόκειται να σας πούμε ότι φτιάχνουμε τις καλύτερες πλαστικές μπάλες POM στον κόσμο. Θα σας πούμε ακριβώς τι να μετρήσετε και μετά θα σας αφήσουμε να το μετρήσετε.
Δώστε μας την εφαρμογή, το μέσο, τη θερμοκρασία και την ανοχή. Θα σας πούμε αν το POM-C ή το POM-H είναι σωστό, θα ονομάσουμε τη βαθμίδα της ένωσης, θα αναφέρουμε την κατηγορία ανοχής και θα σας στείλουμε ένα δείγμα για να το δοκιμάσετε στο σώμα της βαλβίδας σας πριν κάνετε μια παραγγελία. Εάν μια ανταγωνιστική μπάλα μετρά καλύτερα στο υλικό σας, δεν έχετε χάσει τίποτα εκτός από το φορτίο.
Αυτή είναι η μόνη εκδοχή του «καλύτερου» που επιβιώνει από την επαφή με μια γραμμή παραγωγής.
Δωρεάν δείγματα, 2-3 ημέρες, συλλογή εμπορευμάτων. Δείγματα πριν την επεξεργασία εργαλείων, κάθε φορά.
Χωρητικότητα και τεκμηρίωση
Η παραγωγή εκτελείται από δύο εργοστάσια - στην επαρχία Henan, που καλύπτουν 10.000 m² με περισσότερα από 200 μηχανήματα, και στην επαρχία Shandong, που καλύπτει 5.000 m² με περισσότερα από 50 μηχανήματα, περίπου 15.000 m² συνδυασμένου χώρου παραγωγής. Οι δύο τοποθεσίες μπορούν να πάρουν εργασία ο ένας από τον άλλο, επομένως μια φορτωμένη γραμμή δεν μετακινεί ημερομηνία παράδοσης.
Η βάση παραγωγής χρονολογείται από το 2004 στο Ningyang, Shandong. Τρεις οντότητες λειτουργούν μαζί: Ningyang Xinxin Stainless Steel Ball Manufacture Co., Ltd (παραγωγή, 2004), Taian Xinxin Import & Export Co., Ltd (εξαγωγή, 2012) και Henan Scole Industry And Trade Co., Ltd (κατασκευή και εμπόριο, 2016).
Τα κοινά μεγέθη POM διατηρούνται στο απόθεμα του εργοστασίου και αποστέλλονται σε περίπου τέσσερις ημέρες μετά την πληρωμή. Τα προσαρμοσμένα μεγέθη και υλικά διαρκούν 15-30 ημέρες. Η ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας ξεκινά από 100 τμχ για κανονικά μεγέθη. Το εργοστάσιο διαθέτει πιστοποίηση ISO και οι πλαστικές μπάλες του διαθέτουν επιπλέον πιστοποιητικό FDA. Οι μπάλες PTFE έχουν αναφερθεί ότι περνούν τη δοκιμή REACH στην ΕΕ.
Οι όροι πληρωμής περιλαμβάνουν T/T, L/C, Trade Assurance, PayPal και Western Union. Στα λιμάνια φόρτωσης περιλαμβάνονται το Qingdao, η Shanghai και το Ningbo.
FAQ
Είστε κατασκευαστής πλαστικών σφαιρών POM ή εμπορική εταιρεία;
Ένας κατασκευαστής. Η παραγωγή εκτελείται από δύο εργοστάσια: την επαρχία Henan (10.000 m², 200+ μηχανές) και την επαρχία Shandong (5.000 m², 50+ μηχανές).
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ POM-C και POM-H;
Το POM-C είναι ένα συμπολυμερές: ελαφρώς χαμηλότερη πυκνότητα και αντοχή σε εφελκυσμό, καλύτερη αντίσταση στο ζεστό νερό και αδύναμα αλκάλια και χαμηλότερος κίνδυνος πορώδους του κέντρου-σε παχύτερες τομές. Το POM-H είναι ένα ομοπολυμερές: υψηλότερη πυκνότητα, ακαμψία, αντοχή σε εφελκυσμό και αντίσταση ερπυσμού, με καλύτερη απόδοση υπό παρατεταμένο φορτίο σε ξηρή λειτουργία. Για τις σφαίρες ελέγχου αντλίας και βαλβίδας κανονικά καθορίζουμε το POM-C.
Ποιο βαθμό POM χρησιμοποιείτε για μπάλες αντλίας λοσιόν;
FG500P, διατηρήθηκε στα ±0,02 mm σε ονομαστική τιμή 3/16" (4,763 mm), με βάρος περίπου 0,079 g ανά τεμάχιο. Ο βαθμός επιβεβαιώνεται στην προσφορά.
Τι ανοχή μπορεί να κρατήσει μια πλαστική μπάλα POM;
G0–G3, που αντιστοιχεί σε ±0,01 mm έως ±0,05 mm ανάλογα με τη διάμετρο. Μπορούν να αναφερθούν προσαρμοσμένες αυστηρότερες ανοχές έναντι ενός σχεδίου.
Τι μεγέθη παράγετε στο POM;
0,8 mm έως 100 mm, συμπεριλαμβανομένων των προσαρμοσμένων διαμέτρων. Το ίδιο απόθεμα σε άλλα υλικά είναι διαθέσιμο έως και 200 mm σε PTFE.
Τι αναφέρεται σε κάθε παρτίδα;
Πιστοποιητικό δοκιμής που αναφέρει ονομαστική διάμετρο, ανοχή διαμέτρου, στρογγυλότητα, κυματισμό, τραχύτητα, διακύμανση μεγέθους από παρτίδα-σε-παρτίδα και σκληρότητα.
Παρέχετε δείγματα πριν από μια παραγγελία;
Ναί. Τα δείγματα είναι δωρεάν με μεταφορικά με κόστος του αγοραστή, σε χρόνο παράδοσης 2–3 ημερών. Τα προσαρμοσμένα μεγέθη δειγματίζονται και εγκρίνονται πριν από τη μαζική παραγωγή.
Κάνετε μηχανή μπάλες POM;
Ναι - διάτρηση, χτύπημα, σχισμές, λοξοτομή και επίπεδη άλεση, όλα εκτελούνται στο συμπαγές σώμα.
Ποια είναι η ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας και ο χρόνος παράδοσης;
MOQ από 100 τμχ για κανονικά μεγέθη. Τα μεγέθη των αποθεμάτων αποστέλλονται σε περίπου τέσσερις ημέρες. Η προσαρμοσμένη παραγωγή διαρκεί 15–30 ημέρες.
Σε ποιες αγορές κάνετε εξαγωγές;
Οι Ηνωμένες Πολιτείες, η Γερμανία, η Γαλλία, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Ιταλία, το Βέλγιο, η Ισπανία, η Βραζιλία, η Ταϊλάνδη, το Βιετνάμ, η Σαουδική Αραβία και η Πολωνία, μεταξύ άλλων.
Σχετικά με εμάς
Η Ningyang Xinxin Stainless Steel Ball Manufacture Co., Ltd ξεκίνησε την παραγωγή σφαιρών στο Ningyang, Shandong το 2004. Ο όμιλος σήμερα κατασκευάζει συμπαγείς πλαστικές μπάλες (POM, PP, PA6, PA66, PTFE, PEEK, PS, HDPE, ABS, ακρυλικό), πλαστικές μπάλες από χάλυβα, μπάλες από ατσάλι με πλαστική επικάλυψη, μπάλες από ατσάλι, μπάλες μπάλες καρβιδίου, μπάλες αλουμινίου, μπαλίτσες από ορείχαλκο και χαλκό, κούφιες πλαστικές μπάλες και μέσα ανατροπής από ανοξείδωτο χάλυβα από δύο εργοστάσια στις επαρχίες Henan και Shandong της Κίνας.
Διεύθυνση εργοστασίου: περιοχή Xiangfu, πόλη Kaifeng, επαρχία Henan, Κίνα.